Darba vietās kopš gada sākuma ir jau 11 bojāgājušie. Darbiniekiem ir tiesības atteikties no bīstamiem darbiem!

Nedēļas vidū Kurzemes pusē 43 gadus vecs vīrietis guva smagas traumas krītot no augstuma. Kā vēlāk izrādījās, cietušais strādāja kādā uzņēmumā un, visticamāk, nodarbojās ar remontdarbiem. Pagaidām nenoskaidrotu apstākļu dēļ, strādnieks nokrita no septiņus metru augstas konstrukcijas un zaudēja samaņu. Viņš guvis galvas, krūškurvja, mugurkaula un vēdera ievainojumus, tāpēc nogādāts slimnīcā. Pašlaik notikuša apstākļus skaidro policija un valsts darba inspekcijas pārstāvji. “Degpunktā” nolēma noskaidrot, kāpēc traumas un letālās sekas darba vietās ir tik aktuāla problēma. 

2018. gada 10. martā 21:07

Neveiksmīgs kritiens no augstuma, neuzmanīga apiešanās ar elektroierīci, nenostiprināta krava vai krītošs nozāģēts koks. Tie ir tikai daži iemesli negadījumiem, kad darbinieks gūst traumas sava darbavietā vai iet bojā. Valsts darba inspekcijas statistika liecina, ka kopējā situācija par drošību darbavietās nemaz nav tik rožaina.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

No šī gada sākuma līdz martam darbavietās bojā gājuši jau četri cilvēki, bet smagas traumas guvuši 18, bet vēl septiņi cilvēki miruši darba vietā dabīgā nāvē. Pēc apkopotiem datiem ir redzams, ka riska zonā ir transportlīdzekļu vadītāji, celtnieki un kokapstrādes speciālisti.

Un tādās situācijās parasti sekas ir bēdīgas – līdz pat ķermeņa daļu amputācijai un ilgstošai rehabilitācijai. Turklāt bieži vien darba dēvēji nespēj nostāvēt klāt darbiniekiem un tāds arī nav pienākums, taču jāparūpējas, lai strādājošie zinātu cik svarīgi ir lietot individuālos aizsarglīdzekļus.

Vēl viens klasisks gadījums, kad cilvēki gūst smagas traumas ir pēc kritiena no augstuma. Nenoslēgtas šahtas, sastatnes, kāpnes – tie visi ir lieli riski, tāpat kā krītoši priekšmeti sākot no precēm veikalu plauktos un beidzot ar smagiem celtniecības materiāliem un baļķiem. Jauna tendence, kura pārārdījusies šogad ir saistīta ar darbu tumšajā diennakts laikā.

Iespējams, tieši traģiskais negadījums Rīgas tirdzniecības Ostas teritorijā februāra beigās, kad traktora vadītājs uzbrauca gājējam, ir tieši saistīts ar nepietiekamu redzamību. Katrā ziņā lietu joprojām izmeklē policija.

Skrupulozi izpētot statistiku Valsts darba inspekcija izveidojusi bojāgājušā vidējo portretu. Tas ir vīrietis, 44 gadu vecs ar aptuveni vienu gadu ilgu darba stāžu. Viņš strādā par transportlīdzekļa vadītāju vai būvstrādnieku un visticamāk nelaimes gadījums ar viņu notiks trešdien. Pēc vidējiem aprēķiniem viena trešā daļa no navēm ir saistīta ar alkohola lietošanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Darba inspekcijas pārstāvji reizēm sastopas ar gadījumiem, kad par notikušu nelaimi netiek ziņots. Piemēram darbiniekam, par darba rezultātā traumētu roku, sola apmaksāt ārstēšanu slimnīcā, bet ar nosacījumu, ka viņš klusēs. Par šādām situācijām inspekcijai ir skarbs viedoklis.

Ja darbinieks baidās ziņot par pārkāpumiem darba vietā, pastāv iespējā uzrakstīt ziņojumu anonīmi. Pēc iesnieguma saņemšanās inspekcijai informācija tik un tā jāpārbauda.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm