tv3.lv

Daugavā noplūst nafta, kurā ielīp gulbji

Vismaz divi gulbji vakar ielipa naftas produktos, kas iztecēja Daugavas labā krasta attekā Vecmīlgrāvja apkaimē, un cietušie putni paspēja aizlidot, iekams viņiem tika sniegta kāda palīdzība, vēsta “Degpunktā”.

2021. gada 22. aprīlī 22:52

Vecmīlgrāvī, Meldru ielā, vakar notika pamatīga rosība. Pie Sarkandaugavas attekas piestāja ugunsdzēsēju brigādes, kuru uzdevums bija ātri mazināt naftas produktu piesārņojumu ūdenstilpē. Melnā masa nokļuva arī putnu spalvās – aculiecinieki fotoattēlos fiksēja divus gulbjus, kas tika nosmērēti ar indīgo vielu. Iedzīvotāji ir uztraukušies par dzīvnieku veselību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bez šaubām, tas ir slikti. Šeit bija gulbji, kaijas, pīles, visi,” stāsta apkaimes iedzīvotājs Boriss.

“Te jau kādreiz bieži bija tā nafta, bet tad jau neviens par to neinteresējās. Kad es te makšķerēju, tad pilnīgi zils, visa tā mala zila bija, bet tas jau bija pirms vairākiem gadiem,” stāsta kāds cits vietējais iedzīvotājs.

Gar krastu teju trīssimt metru garumā izpletās varavīksnes krāsas plēvīte. Bonas, ko izlika ugunsdzēsēji, daļu naftas uzsūca, bet savākšanas darbi turpinās. No kurienes iztecēja indīgās vielas, joprojām nav izdevies noskaidrot, saka Valsts vides dienestā. Arī nosmērētos gulbjus nevienam neizdevās notvert, un šobrīd tie ir pazuduši no redzesloka. Ornitologs Dmitrijs Boiko spriež, ka šiem putniem vairs palīdzēt tāpat nevar.

“Pirmkārt, gulbis ir jānoķer, taču šajā gadījumā gulbis bija spējīgs lidot un lidot spējīgu gulbi noķert ir gandrīz nereāli, jo tīklus neizliksi un ar lidmašīnu arī gulbi neķersi. Vienīgā nelaime, ka, visticamāk, tīrot spalvas, gulbis tos naftas produktus norīs, un tie nokļūs gulbim kuņģī, no kā viņš var saindēties. Jebkurā gadījumā ļoti labi šim gulbim neklāsies, jo jebkura veida saindēšanās vieglā vai smagā formā kaut kādu iespaidu uz veselību atstās,” stāsta Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko.

Pat ja putnus izdotos notvert un kāds mēģinātu tos notīrīt, tas var radīt vairāk problēmu nekā labuma. Eksperti secina, ka šo gulbju iespēja izdzīvot nav liela un tikai laiks rādīs, vai saindēšanās būs letāla.

“Ir dažādas ķīmiskas vielas, ar kurām apstrādā spalvas, un diemžēl pēc tādas apstrādes spalvas zaudē savu struktūru, viņam jāiziet rehabilitācija, un tikai tad gulbi var laist brīvā dabā. Bet pirms tam, cik viņš ir saēdies tos naftas produktus un kas viņam ar kuņģi, neviens to arī īsti nezina. Skaidrs, ka tur var skalot kuņģi, bet tas ir tāds diezgan nepatīkams proces putniem, man liekas, ka tur arī gredzenoja igauņi attīrītus gulbjus. Diemžēl procents, ko vēlāk novēro, aprēķini liecina, ka šo gulbju atlicis ļoti maz. Tas nozīmē, ka, neraugoties uz tīrīšanu, viņi arī aizgāja bojā,” atzīst Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts vides dienests aicina iedzīvotājus turēt būt modriem. Ja kāds no jums tuvākajās dienās ievēro ar naftas produktiem nosmērējušos putnus, var zvanīt pa tālruni 67558855 un ziņot par to atrašanās vietu. Savukārt, lai palīdzētu atrast vainīgos, kas piesārņojumu izraisīja, izmeklēšanai noderīgu informāciju vides dienestam var nodot pa tālruni 26338800.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm