tv3.lv

Glābēji skaidro, kā pareizi palīdzēt slīkstošam cilvēkam

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta oficiālā statistika liecina, ka šogad no ūdenstilpēm kopumā izcelti 42 bojāgājuši cilvēki, kopš peldsezonas sākuma, 15. maija, 13 cilvēki. Un šie ir tikai vienas glābšanas dienesta dati. Ik gadu noslīkušo skaits sasniedz trīs ciparu skaitli un visticamāk, vairums cilvēku no šīs skaudrās statistikas, varēja dzīvot vēl ilgi, ja virsroku neņemtu pārgalvība.

Apkārt esošie cilvēki var ieņemt lielu lomu sniedzot palīdzīgu roku nelaimē nonākušajam. Ja redzat, ka kādam ūdenī nepieciešama palīdzība, ziņojiet glābšanas dienestiem, pievērsiet apkārtējo uzmanību un tālāk jau izvērtējiet savu peldētprasmi, lai dotos palīdzēt. Ja neesat pārliecināts, sagaidiet glābējus, savukārt ja pieņemat lēmumu mēģināt pats, dodoties ūdenī obligāti ņemier līdzi kādu palīglīdzekli, piemēram, piepūšamo bumbu vai citu pūsli, der pat plastmasas pudele.

“Ar pudeli labāk atstāt 1/4 daļu ar ūdeni, lai viņa ir stabilāka. Viņa pildīs pludiņa funkciju,” stāsta glābējs ūdenslīdējs Ilmārs Salmanis.

Kad cietušais izvilkts krastā un ir pie samaņas, ar jums komunicē, jānoģērb slapjās drēbes, lai cilvēks nesaltu. Jāpasargā slīkušais no tiešiem saules stariem vai lietus. Noteikti jāpaliek blakus līdz ierodas mediķi. Bet ja cietušais nav pie samaņas, jāsniedz pirmā palīdzība! To vai slīkušajam ir cerības izdzīvot, var noteikt tikai mediķi. Neesiet tie, kas izlemj cita likteni balstoties, piemēram, uz laiku, ko cilvēks pavadījis zem ūdens.

“Jāuzsāk sniegt palīdzība ar to, ka viņu apskata, iztaujā, noskaidro, vai ir pie samaņas. Būtu jāzvana 113 un jāsauc palīdzība. Viņi arī sniegs padomu, kā rīkoties,” skaidro NMPD.

Ja peldvietā ir vairāki cilvēki, kādam jādodas pretim glābējiem. Iecīnītu peldvietu ir daudz un mediķiem var būt grūtības atrast precizu notikuma vietu.

Šādas situācijas var novērst jau saknē. Viens no pirmajiem ieteikumiem noteikti būtu peldēties oficiālā peldvietā. Rīgas reģionā tādas ir deviņas – Ķīšezers, Vecāķi, Bābelītis, Vakarbuļļi, Ķīpasala, Rumbula, Daugavgrīva un divas Lucavsalā. Tajās būs arī glābēji, kas uzmana apkārtni un var sniegt palīdzību, ja tā nepieciešama.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Vēlams informēt arī mājiniekus un apkārtējos, lai ir kāds, kurš zina, ka dodaties ūdenī un var palīdzēt. Jāatceras, ka peldēt vajag paralēli krastam nevis no krasta dziļumā,” norāda glābējs ūdenslīdējs

Lielākā daļa atpūtnieku dodas uz peldvietām ar bērniem, tātad galvenais ir ne uz sekundi neatstāt bērnus vienus. Maziem bērniem arī ūdens līdz celim ir bīstams, pakrītot, viņi var nespēt piecelties. Dodoties baudīt aktivitātes uz ūdens, obligāti jālieto peldveste. Kategoriski aizliegts doties ūdenī alkohola reibumā vai lēkt ūdenī no augstuma nepārliecinoties par to, kas atrodas dzelmē.

“Lecot no augstākām vietām, tiltiem, ir jādomā par to, ka nepareizi iekrītot ūdenī, cilvēks sasitas kā pret asfaltu,” atgādina glābējs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm