tv3.lv

Ledus slazdā nonāk vairāki gulbji

Skaudri notikumi šodien, 12. janvārī, risinājās Dārziņos Daugavas attekā pie Rīgas HES, kur notika putnu glābšanas operācija. Trīs gulbji, kas, visticamāk, pa nakti bija gulējuši uz ledus, ar spalvām bija piesaluši pie virsmas un mostoties nevarēja vairs piecelties kājās vai pacelties spārnos. Centieni izrauties no dabīgā slazda bija izmisīgi. No jauno gulbju trijotnes sagaidīt palīdzību spēka pietika tikai vienam, divi pārējie gāja bojā.

Vārgo putnu ugunsdzēsēji apklāja ar segu, cik nu iespējams, sasildīja un, tiklīdz atbrauca patversmes pārstāvji, steidza nodot speciālistu rokās. Līdzīgus zvanus ugunsdzēsēji un ornitologi saņem bieži, dažkārt gulbji, sadzirdot sirēnas jeb cilvēku tuvošanos, aizlido paši. Taču šajā reizē glābēju iesaiste bija izšķiroša.

“Visbiežāk nelaimēs nokļūst jaunie putni, tas arī skaidrs un saprotams. Pirmā ziema, viņi vēl nezina, kas īsti ir aukstums, kas ir ledus, kas ir sniegs. Te situācija bija tāda, ka iepriekšējā dienā uz ledus bija ūdens, un gulbis nolēma pārnakšņot uz ledus tajā ūdenī. Kājas viņš varbūt arī ievilcis spalvās, bet nakts bija auksta, un visas spalvas uz vēdera vienkārši piesala,” norāda Latvijas Nacionālā dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko.

Ornitologs norāda, ka ir visai liela iespēja, ka izglābtais putns izdzīvos, svarīgi, lai tiktu sniegta atbilstošā ārstēšana. Lielākoties viss ir atkarīgs no tā, cik ilgi gulbis pavadīja slazdā: “Tāpat kā cilvēkam, arī gulbim viss ir atkarīgs no organisma individuāli. Dzīvotājs vai nav, bet vismaz siltumā viņš ir, pabarots arī. Pie vitamīniem un zālēm tiks, tā kā domāju, ka viss būs kārtībā.

Dmitrijs Boiko uzskata, ka šobrīd ir svarīgi paturēt gulbi pēc iespējās ilgāku laiku drošībā un siltumā. Kamēr putns nav gana stiprs, atkārtota nonākšana skarbos ziemas apstākļos var apdraudēt viņa dzīvību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm