Nepilngadīgo vidū šā gada pirmajā pusē 90% likumpārkāpumus izdarījuši zēni

Vairākkārt raidījumā stāstījām par kautiņu Jelgavā, kurā cieta jauna meitene. Turpinot tēmu par pusaudžu vardarbību, “Degpunktā” uzrunāja Valsts un pašvaldības policijas pārstāvjus, lai noskaidrotu cik tad nepilngadīgie ir aktīvi likumpārkāpēji.

“Degpunktā” sižeta sākumā redzamo puišu starpā izcēlušos konfliktu piefiksēja videonovērošanas kamera, kas uzstādīta pie vienas no daudzdzīvokļu mājām Purvciemā. Spriežot pēc nofilmētajiem kadriem, viens no trim zēniem, lielākais no visiem, tā teikt, piesējās mazākajam. Mērķis bija vai nu tiešām ar nolūku atņemt mobilo telefonu, vai jaunāko zēnu vien pakaitināt. Cik “Degpunktā” zināms, ierīce palika pie īpašnieka un vecāki ar iesniegumu policijā nevērsās, tomēr video publicēja sociālajos tīklos, lai tas sasniegtu agresīvo bērnu vecākus.

Uzrunātie Valsts un pašvaldības policijas darbinieki, kuri ikdienā strādā ar nepilngadīgo pārkāpumiem, vienisprātis uzsver – tieši vecāku atbildību un noteikti agrīnu prevenciju, lai izskaustu nelikumīgas darbības jau saknē vai lai tās nenotiktu.

Jāsāk noteikti ar to, ka pie kriminālatbildības var saukt personas, kuras nozieguma izdarīšanas brīdī ir jau vismaz 14 gadu vecas, savukārt pārkāpumiem, kas izdarīti no 11-14 gadiem, piemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus.

Visvairāk jāsatraucas tieši zēnu vecākiem, jo, ielūkojoties statistikā, šī gada pirmajā pusē 90% likumpārkāpumus izdarījuši tieši puiši. Gadā nepilngadīgo noziegumu skaits sasniedz 500.

VP KPP Dienestu koordinācijas biroja galvenā inspektore Vineta Pavlovska stāsta, ka visvairāk nepilngadīgo pārkāpumu vidū ir mantiska rakstura nodarījumi. Šā gada pirmajā pusgadā nepilngadīgo vidū konstatētas 57 zādzības un mantas piesavināšanās tieši nelielos apmēros, kā arī 34 zādzības. 24 gadījumos manta tīši bojāta, iznīcināta. Mazgadīgie attiecīgajā laika posmā paveikuši arī kopumā 15 laupīšanas.

Sākotnēji noteikti priekšroka tiek dota audzinoša rakstura sodiem, jo bērnu izdarīto pārkāpumu iemesli bieži vien slēpjas krietni dziļāk un nav virspusēji analizējami. Piemēram, nopietnas problēmas ģimenē, skolā vai jaunietis iekļuvis nevēlamā kompānijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Likumsargi atzīst, ka nepilngadīgie bieži vien neapzinās sava izdarītā nopietnību, bet diemžēl nožēla, kas seko vēlāk, situāciju vairs izmainīt nevar. Arī izpratne par to, ka izdarītais jaunībā, var atsaukties nākotnē, nāk novēloti.

Ja skatāmies no otras puses, cietēja lomas, viss ne vienmēr ir tik viennozīmīgi kā varētu šķist sākumā. Mēdz būt, ka zēni pie skolas savā starpā spēlējas, kas sākas nevainīgi, bet var izvērsties tā, ka kādam bērnam nepatīk spēļu rezultāts un viņš sāk grūstīties, bet vecākiem pasaka, ka viņam nodarīts pāri. Policija šādos gadījumos lietu šķetina.

Likumsargi vecākiem iesaka piedomāt par lietām, kuras iegādājas savām atvasēm, piemēram, dārgas viedierīces. Tās noteikti piesaista nevēlamu uzmanību. Jāizrunā ar bērniem arī telefona lietošana vai, pareizāk sakot, kur mobilo labāk būtu paturēt kabatā, lai izvairītos no liekiem acu skatieniem. Arī klaiņošana naktīs vai nezināmās, aizdomīgās vietās, par labu nenāks. Ja nu tomēr sanācis iekļūt nepatīkamā situācijā, jāizvērtē vai piederošā manta ir vērtīgāka par veselību.

Jābļauj, skaļi jāpievērš uzmanība, var kost, skrāpēt. Reizēm, ja nevienlīdzīgs spēku sadalījums, labāk mantu labprātīgi atdot.

Pēc tam noteikti nekavējoties jādodas uz tuvāko vietu, kur kāds var sazināties ar likumsargiem, atcerēties arī adresi, kurā laupīšana vai zādzība notika, iespējams, apkārtnē ir video novērošanas ierīces. Arī pārkāpēju vizuālais izskatās jāpatur prātā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm