Valsts policija sadarbībā ar Ukrainas kolēģiem aiztur organizētu telefonkrāpnieku grupu

20. martā 12:22

Šā gada 15. martā, sadarbojoties Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldei ar Ukrainas tiesībsargājošām iestādēm, tika pārtraukta kādas starptautiskas organizētas noziedzīgas grupas darbība, kura izmantojusi zvanu centru tīklu Ukrainā, vairumā gadījumu apkrāpjot Latvijas iedzīvotājus, informēja policijā.

Sākotnēji Valsts policijas speciālisti apzināja un analizēja iegūto informāciju par telefonkrāpšanām, kad krāpnieki uzdevās par policijas darbiniekiem vai bankas drošības dienestu darbiniekiem, lai iegūtu personu pieejas datus bankas kontiem. Savās shēmās krāpnieki izdomāja dažādus stāstus, piemēram, ka datus steidzami vajag, jo tieši šajā brīdī personu bankas kontā kāds veic nelikumīgas darbības. Zvana saņēmēja telefona ekrānā bija redzama maldīga informācija, respektīvi, ka ienākošais zvans tiek veikts no Latvijā reģistrēta abonenta numura, tas ir no policijas vai bankas, taču patiesībā krāpnieki atradās Ukrainā.

Valsts policijā uzsver, ka ar numuru viltošanas tehnoloģiju krāpnieki spēj atdarināt jebkuras valsts tālruņa numurus, kā arī jebkuras privātpersonas vai uzņēmuma numuru.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka minētā zvanu centra operatori zvanīja tieši Latvijas iedzīvotājiem un sazinājās krievu valodā. Sarunas laikā viltus operators norādīja uz it kā krāpnieciskām darbībām Latvijas valstspiederīgā bankas kontā un, steidzinot viņu rīkoties nekavējoties, ieguva pieejas datus cietušā bankas kontam. Pēc tam naudas līdzekļi attiecīgi tika pārvirzīti no sazvanīto Latvijas valstspiederīgo kontiem uz citiem ar noziegumu saistīto personu kontiem, ko kontrolēja organizētās noziedzīgās grupas dalībnieki.


Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka Ukrainā, Dņepropetrovskas apgabalā šīs organizētās grupas pārraudzībā strādāja vairāk nekā 60 operatoru. Minētā zvanu centra tīkla izveidošanā un vadīšanā bija iesaistīti Ukrainas pilsoņi. Savukārt lielākā daļa cietušo ir Latvijas valstspiederīgie.

Ņemot vērā iegūto informāciju, nolūkā likvidēt organizētās grupas darbību, kas bija organizēja un vadīja zvanu centra tīklu, VP GKrPP Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde izveidoja apvienotu izmeklēšanas grupu (JIT) ar Ukrainu, kā rezultātā izdevās atklāt un pārtraukt noziedzīgās grupas darbību. Patlaban ir aizturēti desmit organizētas grupas dalībnieku, veiktas 30 kratīšanas ofisu telpās un dzīvesvietās. Izmeklēšanā noskaidroja, ka ikvienam no aizturētajiem noziedzīgas organizētas grupas dalībniekiem bija sava loma: zvanu centru darba kontrole, operatoru apmācība, darbinieku koordinēšana, noziedzīgo līdzekļu legalizācija un tamlīdzīgi. Operatori bija īpaši atlasīti, tika apmācīti un nodrošināti ar klientu datu bāzi, kas iepriekš bija iegādāta “DarkNet” jeb tumšajā tīmeklī.

Veikto kratīšanu laikā tika izņemti ar zvanu centru darbību saistīti dokumenti, datu nesēji, ieroči, transportlīdzekļi un citi priekšmeti, kas apliecina grupas dalībnieku noziedzīgo darbību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Organizētās noziedzīgās grupas arestētās mantas kopējā vērtība sasniedz 272 000 eiro. Patlaban tiek aktīvi veiktas izmeklēšanas darbības nolūkā identificēt visas personas, kas cietušas no šīs organizētās noziedzīgās grupas darbībām. Veiksmīgās starptautiskās sadarbības rezultātā ir izdevies gan pārtraukt starptautiskas noziedzīgas grupas darbību, gan iegūt būtiskus pierādījumus ārpus Latvijas Republikas robežām. Tas īstenots pateicoties arī Eiropas Savienības Aģentūras tiesu iestāžu sadarbībai krimināllietās “Eirojust” atbalstam.

Valsts policija brīdina – ne banku darbinieki, ne policijas amatpersonas nekad nezvanīs, lai noskaidrotu pieejas datus bankas kontiem.  Saņemot šādu aizdomīgu zvanu, ieteicams sarunu pārtraukt. Iegaumē – pēc nepazīstamas personas pieprasījuma nedrīkst savā datorā instalēt tādas programmatūras kā “AnyDesk” un “TeamViewer”, ar kuru palīdzību krāpnieki parasti attālināti pieslēdzas bankas kontam un pārskaita naudu uz noziedzīgas grupas kontrolētiem banku kontiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm