Autovadītājs nenovalda stūri un iebrauc pretējā joslā; eksperti skaidro, kā braukt, kad uz ceļa ir šķīdonis

Viens no pirmajiem nopietniem pārbaudījumiem jaunam autovadītājam ir pirmā ziema jeb brīdis, kad ceļu segums kļūst slidens, horizontālie apzīmējumi neredzami un brauktuve pārtop par sniegā izbrauktām trasēm. Šādu ainu varēja novērot netālu no Ozolniekiem, kad nepieredzējis šoferis gandrīz izraisīja nopietnu avāriju, vēsta TV3 raidījums “Degpunktā”.

Pirms vairākām dienām interneta vidē nonāca video, kurā fiksēts visai saspringts brīdis uz slidena, sniegota ceļa. Šosejas posmā, kas ved no Ozolniekiem uz Rīgu, kāds automašīnas “Seat” vadītājs nenovaldīja stūri un iebrauca pretējā joslā. Par neuzmanības iemeslu steidza diskutēt sociālās tīklošanas vietnes “Facebook” lietotāji: “Saprotams, ka ir jāizvēlas pareizais ātrums, bet ceļa kvalitāte ir šausmīga, un tas viennozīmīgi palielina risku satiksmes negadījumam.”

Izvēlētais ātrums patiešām ir svarīgs, saka ceļu satiksmes drošības eksperts. Kamēr ceļi nav tīri, riepām ar asfaltu saķeres nav: ” Tie auto, kuri nav smagi un lieli, netiek līdz zemei un pa sniegu peld, sākas kaut kas līdzīgs akvaplanēšanai. Auto kļūst nevaldāms.”

Par spīti tam, ka automašīna ar priekšgalu slīdēja tieši virsū pretim braucošajiem transportlīdzekļiem, negadījumā cietušo nav.

“Kad ierauj putrā, tā notiek. Kam negadās? Noveicās, ka citus pretējā joslā nepaķēra,” saka komentētājs.

Tiesa, ar veiksmi tam varētu arī nebūt nekāda sakara. Visticamāk, frontāla sadursme izpalika, pateicoties pretim braucošajam vadītājam ar pieredzi. Šoferis strauji reaģēja uz briesmām un izvairījās no nekontrolēti slīdošās automašīnas. “Drošas braukšanas skolas” direktors fiksētajā video saredz vairākas pazīmes, kas liecina par “Seat” vadītāja pieredzes trūkumu: “Tur skaidri redzams, ka ar labo pusi auto iebrauc sanestajā sniega kaudzē, attiecīgi notiek vilkme. Tas sniegs rauj sevī iekšā. Var redzēt, ka vadītājs cenšas izstūrēt no vilkmes uz grāvja pusi. Video var redzēt, ka stūre sagriezta par daudz. Tā ir lielākā jauno vadītāju kļūda.”

Jānis Vanks iezīmē, ka reti kurš autovadītājs zina, kā rīkoties, kad automašīnas vadību pārņem tā saucamā “sniega putra”: ” Sākumā jāmazina ātrums un ar stūri jāmēģina dabūt saķeri priekšējiem riteņiem. Pagriežot vairāk stūri, situācija tikai pasliktinās.”

Daži vērīgākie video skatītāji interneta komentāros izteica līdzīgu viedokli: “90%, ka telefons. Stūri paķēra, kad jau bija uz rises, un pieredzes trūkuma dēļ, parāva.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gan šodien, gan turpmākās pāris dienas ceļu segums solās būt tikpat neērts, kā redzams video reģistratora kadros. Oskars Irbītis iesaka vēlreiz apskatīties uz savām riepām – to kvalitāte var mainīt diezgan daudz: ” Risku samazina labas riepas. Tādas, kurām ir labs akvaplanēšanas indekss. Tās, kuras ir spējīgas izvadīt ūdeni un slapju sniegu no apakšas.”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm