Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Videoreģistratoru “etiķete” – ko publicēt, ko ne un kam nodot uzfilmēto materiālu
“Degpunktā” saņēma kāda skatītāja jautājumu par videoreģistratoru izmantošanu. Viņš kļuvis par aculiecinieku negadījumam un to fiksējis video, bet vīrietis šobrīd nav drošs, kur un kā šo safilmēto materiālu drīkst izmantot, kā arī kam nodot.
Kopš 2018. gada maija prasība par videoreģistratoru reģistrēšanu Datu valsts inspekcijā ir atcelta, tādēļ ikviens var savā automašīnā uzstādīt un izmantot videoreģistratoru bez īpašas atļaujas. Tomēr ne visu, ko izdevies iemūžināt, drīkst izmantot pēc sirds patikas. Jebkura videomateriāla uzņemšana, kurā ir identificējams konkrēts cilvēks vai cilvēki, kā arī cita būtiska informācija, tiek uzskatīta par personas datu apstrādi.
Tas nenozīmē, ka kādu interesantu vai amizantu situāciju, kuru izdevies nofilmēt, nedrīkst nekādā veidā izmantot. Video ir iespējams anonimizēt, piemēram, aizsedzot spēkratu numurus, māju adreses, cilvēku sejas un jebko citu, kas ļauj identificēt kadros redzamās personas. Vēl jo vairāk – videoreģistratoru ieraksti var kļūt par ļoti būtisku pierādījumu, piemēram, ceļu satiksmes negadījumu izskatīšanā.
Ikviens, kam ir vērtīgs video, kurā redzams kāds negadījums, ir aicināts pēc iespējas ātrāk jāvēršas pie likumsargiem. Publicēt notikušo internetā un gaidīt, kad kāda no iestādēm to pamanīs, būs krietni ilgāks un garāks ceļš, kas, iespējas, arī ne ar ko nerezultēsies. Savukārt, pirms iegūtos materiālus kaut kur publicēt, jāatceras, ka pārkāpuma gadījumā var tikt arī pie soda. Jo īpaši lielām naudas summām var nākties šķirties juridiskām personām.
Pirms vērsties Datu valsts inspekcijā, noteikti vajadzētu sazināties ar video publicētāju, lūdzot dzēst materiālu. Ja tas netiek darīts, jāsazinās ar vietni, kurā video ir redzams. Viņi ir līdzatbildīgi par saturu, kas izlikts publiskai apskatei.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!