RSU profesoram Ķengaragā noticis homofobisks uzbrukums

Kultūrpētniekam, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesoram Denisam Hanovam svētdienas, 8. novembra, vakarā Ķengaraga tirgū noticis homofobijā balstīts fizisks un emocionāls uzbrukums, vēsta Latvijas Radio.

2020. gada 9. novembrī 16:09

Kā vēsta sabiedriskais medijs, svētdienas, 8. novembra, vakarā kultūrpētnieks Ķengaraga tirgū piedzīvojis homofobisku uzbrukumu, kad to šķērsojis kopā ar savu dzīvesbiedru. Uzbrukuši divi, iespējams, alkohola reibumā esoši vīrieši.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ķengaraga tirgū, kur ir ziedu kioski, mums pietuvojās divi vīrieši. Viņi pagāja mums garām un tad sāka publiski un skaļi paust savus nievājošos komentārus par manu ķermeni – pēcpusi. Iesita man ar kāju pa mugurdaļu. Es pagriezos un pavaicāju: “Ko jūs darāt? Es tūdaļ izsaukšu policiju!”. Uz to viens no viņiem pauda verbālu nievājošu tekstu, nosaucot mani par geju, tikai krievu valodā, un to es šobrīd negribu teikt,” Latvijas Radio atzinis cietušais.

“Un tad viņš teica, ka ar mani grib nodarboties ar seksu,” piedzīvoto atstāstīja Hanovs.

Uzbrucēji kļuva agresīvi un mēģināja kauties. Cietušais RSU profesors ieskrējis tuvējā ziedu kioskā, kura durvis turējis ciet.

Pasniedzējs stāstījis, ka nosacīti paslēpies kioskā un turējis tā rokturi, jo uzbrucējs kopā ar to līdzgājēju gribējis ielauzties kioskā iekšā, kliedzot un brēcot. Viens no viņiem esot atkailinājies un piespiedis savas ģenitālijas pie kioska durvju stikla, kliedzot, lai kultūrpētnieks tās atvērtu, atminas Hanovs.

Valsts policija esot atbraukusi ļoti operatīvi un rīkojusies atbilstoši likumam, taču, kā Hanovam skaidrojuši policisti, – likums paredz, ka kādu lietu varot uzsākt par izvarošanas draudu izteikšanu pret sievieti, bet neesot atbilstoša panta par šādu draudu izteikšanu vīrietim.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs mikroblogošanas vietnē “Twitter” uzsver, ka naida noziegumiem Latvijā nav vietas un policijai šis gadījums ir jāizmeklē un vainīgos jāsauc pie atbildības. “Ja problēma ir likumos, tad aicinu kolēģus Saeimā veikt tajos grozījumus,” vērsis uzmanību ministrs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī bijusī veselības ministre un tagadējā deputāte Anda Čakša (JV) “Twitter”, komentējot notikušo, norāda, ka “vardarbība ir ļoti nopietna problēma. Jāpanāk sabiedrībā 0 toleranci pret vardarbību. Tas ko piedzīvoja RSU profesors Deniss Hanovs, vēl vairāk rada pārliecību, ka ir jāveido vienots likums pret vardarbību, kas pasargātu jebkuru cilvēku,” viņa uzskata.

RSU profesoram sociālajos tīklos, rezonējot uz notikušo, daudzi cilvēki  pauduši atbalstu un līdzjūtību. Režisore Alise Zariņa uzsvērusi, ka notikušais viņu ārkārtīgi sadusmo. “Jebkurš cilvēks, protams, pelna cieņu, bet Deniss Hanovs ir viens no brīnišķīgākajiem domātājiem, kāds mums ir, un vienkārši drausmīgi, ka tā var notikt,” viņa rakstījusi.

Arī pētniece Helsinku Universitātē Una Bergmane “Twitter” raksta, ka “Pilnīgi viss šīs notikums ir vienkārši šausmīgs, jo īpaši policistu skaidrojums, ka Latvijā nevar “uzsākt lietu par izvarošanas draudu izteikšanu vīrietim.” Un Denisam taisnība – daudzi mūsu politiķi ar saviem izteikumiem normalizē homofobiju un rada augsni vardarbībai,” viņa rakstījusi, komentējot Hanova viedokli, ka notikušais saistāms arī ar politiķu rīcību. Kā piemēru Hanovs minējis Dzīvesbiedru likuma noraidīšanu, šajā kontekstā runājot par kaut ko pretdabisku, pieminot incestu un citādi naidīgi izsakoties. Pēc viņa domām, tādējādi parādās valsts attieksme un sabiedrību noskaņo pret cilvēkiem, kuri neatbilst tradicionālajai ģimenei.

Latvijas Cilvēktiesību centra vadītāja Anhelita Kamenska Latvijas Radio norādījusi, ka homofobiju ir aizvien ļoti aktuāla problēma Latvijas sabiedrībā, par ko daudzi baidās skaļi runāt.

“Ir ļoti labi, ka cilvēks ir ziņojis. Tā situācija ar homofobiskiem noziegumiem ir ļoti līdzīga ar rasistiski motivētiem noziegumiem, ka ziņo maz, bet realitātē gadījumu ir daudz vairāk. Un, piemēram, nevalstiskajai organizācijai “Mozaīka” pagājušajā gadā ziņots par 29 gadījumiem un 2018. gadā ziņots par 22 gadījumiem. Tie bijuši gan seksuāla rakstura, gan fiziski uzbrukumi,” stāstīja Kamenska.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņa uzskata, ka ziņošanu vairotu tāda sistēma, kurā personas var ziņot nevalstiskajām organizācijām un tās tālāk informētu policiju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm