Uzdodoties par kurlmēmiem, krāpnieki no iedzīvotājiem cenšas izvilināt naudu

22. novembrī 22:20

Smaidīgi, tumsnēji vīrieši un sievietes izliekas par kurlmēmiem un vāc ziedojumus vājdzirdīgo centra izveidei. Brīdī, kad cilvēki atsakās atvēlēt lielas naudas summas, krāpnieki nebaidās izrādīt agresiju, vēsta “Degpunktā”.

Pavisam nesen sociālo vietni “Facebook” pāršalca ziņa par senas krāpniecības shēmas atgriešanos, ko īsteno dažādās Latvijas pilsētās. Viltvārži uzdodas par kurlmēmiem cilvēkiem, kuri vāc ziedojumu naudu no Eiropas reģionālās nedzirdīgo bērnu un invalīdu asociācijas, lai radītu nacionālo palīdzības centru.

Šarlatāni staigā pa lielo veikalu stāvlaukumiem un iekštelpām, lūdzot cilvēkiem parakstīties tabulā, kurā jānorāda – paraksts, pasta indekss un pilsēta. Savukārt pēdejā ailē ir jānorāda ziedotā naudas summa.

Gandrīz par krāpnieku upuri kļuvusī Agnija stāsta, ka pēdējā ailē jāveic ziedojums. Tas radīja neizpratni. Sākusi meklēt sīknaudu, cilvēks kļuva dusmīgs, aizcirta durvis un skrēja prom.

Visa krāpšanas mēģinājuma laikā naudas lūdzējs izlikās par kurlmēmu un nebilda ne vārda. Viltvārži, pēc liecinieku teiktā, esot gan vīrieši, gan sievietes, pamatā maza auguma, tumsnējas ādas krāsas.

Agnija stāsta – krāpnieks smaidīja, rādīja, ka nedzird un nevar parunāt, aicināja parakstīties uz lapas. Cilvēku paraksti bija pieci – katrs it kā esot noziedijis pa 20, 30, 50 eiro, utt.

Latvijas Nedzirdīgo savienības (LNS) prezidents Edgars Vorslovs stāsta, ka nedzirdīgie, kas vāc ziedojumus, nav iedzīvotāji, bet ieceļotāji. Dzirdīgi cilvēki, kas uzdodas par nedzirdīgiem, lūdz sabiedrību neziedot cilvēkiem, kas vāc ziedojumus ielās, tirdzniecības centros. Tas ir dažu cilvēku biznesa plāns.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Agnija nav vienīgā, kura gandrīz kļuva par blēžu upuri. Pēc viņas dalīšanās ar savu stāstu vietnē “Facebook” arī citi lietotāji atsaucās, ka pavisam nesen ir pieredzējuši tādu pat krāpnieku uzdarbošanos Rīgā, Jūrmalā, Jelgavā, Tukumā, Ogrē, Pļaviņās.

Agnija, kas gandrīz kļuva par krāpnieku upuri, atzīst – shēma ir izstrādāta gudri. Droši vien tiek “noskenēti” cilvēki, kuri mazāk koncentrējas uz to, ko dara.

LNS prezidents Edgars Vorslovs, ka shēma ir ļoti pārdomāta, – tiek iežēlināti cilvēki, šādu metodi izmantojot privātam biznesam.

Pēc Latvijas Nedzirdīgo savienības teiktā, Latvija nav vienīgā valsts, kurā šobrīd uzdarbojas šie krāpnieki. Tāda pati shēma tiek organizēta arī Lietuvā. Paši nedzirdīgie, protams, pret šo visu izturas ar lielu nepatiku.

Vorslovs norāda, ka nedzirdīgajiem tas ļoti nepatīk. Daži nedzirdīgie paši aktīvi piedalās krāpnieku notveršanā. Daži ieraudzīja tirdzniecības centrā ziedojumu vācējus, pasauca apsargu un paši sāka viņus izķert un nodot Valsts policijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Darbojoties kopā, nedzirdīgie jau ir noķēruši vairākus krāpniekus. Šodien, apmeklējot tirdzniecības centru “Akropole Rīga” un “Spice” stāvlaukumus, neredzam nevienu naudas lūdzēju, taču LNS aicina tik un tā būt modriem katru dienu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm