tv3.lv

Policija arvien biežāk dodas reidos, kur skolēniem konfiscē smēķēšanas ierīces

Bērniem radies maldīgs priekšstats, ka elektronisko cigarešu smēķēšana ir nekaitīga un tās apkarošanas nolūkā policija pēdējos mēnešus veic reidus, vēsta raidījums “Degpunktā”.

2020. gada 29. oktobrī 22:40

Pēdējos mēnešus policija arvien biežāk dodas reidos, kur skolēniem tiek konfiscētas smēķēšanas ierīces. Jelgavas policija nule apturēja kādu divpadsmitgadnieci, kas Jelgavā centās iegādāties jauno “SALT” cigareti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Pie veikala tika pamanīta jauniešu kompānija, kur kāda meitene vienam no puišiem iedeva naudu, kurš iegāja veikalā tirdzniecības centrā un iegādājās kaut kādus priekšmetus veikalā, kurā tirgo smēķēšanas ierīces. Jaunietis iznāca no veikala, nodeva meitenei iegādāto lietu, policijas inspektori šo meiteni un arī puisi apturēja. Pārbaudot personas datus, liels pārsteigums bija, ka meitene bija tikai 12 gadus veca, pie viņas konstatēja divas elektroniskās smēķēšanas ierīces glabāšanā. Pārbaudot puiša personību, arī bija liels pārsteigums, ka viņš ir nepilngadīgs – 16 gadus jauns,” stāsta Jelgavas pašvaldības policijas pārstāve Sandra Matulēna.

Papildus tam, ka jauniešiem elektroniskās cigaretes šķiet pievilcīgas un nekaitīgas, problemātiska ir arī pārdevēju patvaļa. Pie kases vienmēr jāpārbauda dokumenti, ja tiek tirgotas preces, kas paredzētas tikai pilngadīgiem cilvēkiem, bet pienākums nereti tiek ignorēts. Tirgotāju asociācijas prezidents skaidro, ka neuzmanībai ir vairāki iemesli.

Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs skaidro, ka daļēji tas ir skaidrojams ar zemāku pārdevēju atbildību, jo tirgū ir šīs profesijas pārstāvju deficīts, tāpēc tirgotāji ir spiesti pieņemt darbā cilvēkus ar zemāku atbildības līmeni nekā gribētos.  Vēl viens iemesls varētu būt psiholoģiskais nogurums visu ierobežojumu un Covid-19 pandēmijas kopumā dēļ.

Jelgavā uzsāktas vairākas lietvedības par nelegālā pirkuma veikšanu tirdzniecības centra “Pilsētas pasāža” teritorijā.

Tika ierosināti četri administratīvo pārkāpumu procesi – 12 gadus vecajai meitenei par elektroniskās smēķēšanas ierīces glabāšanu, 16 gadus vecajam jaunietim par elektroniskās smēķēšanas ierīces iegādāšanos. Savukārt veikala pārdevējam uzlikts 280 eiro naudas sods.

Atbildība tiks pieprasīta arī no veikala īpašnieka. Juridiskā persona tiek gaidīta policijā paskaidrojuma sniegšanai un pēc tam lēmuma pieņemšanai.

Jauniešu kārdināšana ar reklāmām drīzumā varētu beigties. Normatīvajos aktos tiek rosinātas izmaiņas, kas, veiksmīgi pieņemtas, stātos spēkā nākamgad. Likumprojekts noteiks, kā šiem produktiem ir jāizskatās un kā tiem jābūt marķētiem. Viens no punktiem paredz, ka tām nav jātgādina pārtikas produktu un nav jābūt pievilcīgam iepakojumam.

Tiesa, to, kas skaitās “pievilcīgs iepakojums”, katrs cilvēks lemj vadoties pēc savas gaumes, taču asociācijas prezidents paredz, ka krāsainās reklāmas un košie zīmējumi uz elektronisko cigarešu iepakojumiem ar laiku tiks likvidēti.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm